Autor stránek

Autor stránek

Dobrý den jmenuji se Světlana Raabová a miluji všechny dlouhosrsté jezevčíky.
148.gif.png
    Zkoušky jsou pro jezevčíky standardy důležité. Ten kdo si neví rady jak cvičit na zkoušky může se s důvěrou obrátit na pomoc. V podhůří Šumavy žije velice sympatický pán, který poradí a pomůže co jen v jeho silách bude....

   Kontaktujte pana Vocha...tel:+420 722 544 984

                                          email: irluka@seznam.cz

 

HÁRÁNÍ


         Hárání u fenek trvá průměrně 14 - 21 dní, zpočátku má fenka krvavý  výtok, který trvá zhruba týden, pak se mění na žlutý výtok, který trvá také okolo 1 týdne. V tomto období je fena svolná k hárání, v přítomnosti psa, nebo když ji podrbete zadeček, dává ocas na stranu. Vulva je mírně edematizovaná  (oteklá ) a elastická. Po vymizení těchto příznaků hárání odeznívá a je nepravděpodobné, že by fena byla ještě svolná k páření.

         První říje nastává u fen malého plemene mezi 7. a 10. měsícem, u středních a velkých plemen o něco déle, a to mezi 10. až 15. měsícem. Již první říje (u fen se nazývá hárání) může být plodná, to však vzhledem k věku feny není žádoucí. Fena je stále ve vývoji, proto by pro ni březost mohla být ze zdravotních důvodů velmi nebezpečná. Fena by štěňátka nemusela donosit a sama by mohla utrpět vážná vnitřní zranění, na která by mohla i zemřít. První hárání může nezkušeného pána vyděsit, sama fena neví, co se děje, krvácí, je cítit, točí se kolem ní psi. Fena se začíná i jinak chovat, stává se ješitnou, neklidnou, mrzutou, ustaranou, smutnou, vyžaduje pozornost člověka a chce se mazlit více než obvykle, dokonce se může zdát, že je nemocná, má teplý čumáček a odmítá své jinak oblíbené aktivity. První hárání může také trvat značně déle než ty další.

       Další říje se opakují většinou dvakrát do roka, a to obvykle na jaře a na podzim. Malá plemena mohou hárat vícekrát za rok, velká naopak jen jednou ročně.

     Úvod celého cyklu říje je doprovázen výrazným zduřením zevních pohlavních orgánů feny. U fen začíná výtok, odkapává řídká, krvavě zbarvená průhledná tekutina. Fena začíná být náladová a neklidná, psi z okolí fenu již cítí, její pach jim přijde velice atraktivní a začnou se srocovat kolem jejího obydlí, psi jsou obvykle velmi neodbytní a trpěliví. Fena psy zatím odmítá a jejich důvěrné projevy jsou jí nepříjemné. Toto stadium může trvat různě dlouho, obvykle od 5 do 15 dnů.

      V dalším stadiu se výtok během několika hodin změní na žlutooranžový, kalný hlen. Tím nastává ovulace a fena je schopná oplození. Fena se důvěrnostem psů nebrání, často psy sama vyhledává a k naší nelibosti nadbíhá těm nejošklivějším a nejpodivnějším nápadníkům. Je stále neklidná, touží po psu a dává to výrazně najevo. V této době je nutné zvýšit ostražitost, psi jsou velmi vynalézaví a snaží se k feně dostat. Toto období trvá asi čtyři dny. Ať dojde ke krytí nebo ne, výtok se změní do krvavě hnědé barvy a říje do několika dnů odezní. Fena je i nadále pro psy velmi zajímavá, sama o ně už ale nestojí.

 

Celé období hárání trvá u většiny fen 20 až 23 dní.

 

       Mladší feny od sebe psy často odhánět neumí, obvykle nechápou, co od nich psi chtějí a ačkoli je jim jejich přítomnost nepříjemná, neumí to dát patřičně najevo. Roli „odhaněče" tak plní jejich pán, psi jsou velmi neodbytní a dá velkou práci se jich zbavit. Je dobré fenu odmala učit, aby si v takových chvílích sama dobrovolně sedla, psi se tak k ní nedostanou. Existují speciální spreje, které jsou velmi aromatické, psům zapáchají a pomatou jejich čich natolik, že háravou fenu nepoznají. Fenám se stříkají na packy a ocas, nevoní však ani fenám, které jsou pak ještě zmatenější a místo klidného venčení hledají zdroj neznámého pachu, navíc může mít sprej na některé feny negativní účinky, kýchají, teče jim z očí a čenichu a pokud si ho olížou, mohou mít bolesti břicha a mohou dokonce i zvracet.

          Proti špinění se lze bránit „háracími kalhotkami", fena by si na ně měla zvykat již od prvního hárání. Pokud na ně fena není zvyklá, mohou pro ni být kalhotky nepříjemné a pak by sama pracovala na jejich odstranění. Kalhotky avšak fenám brání v jejich přirozeném olizování a čištění, proto není vhodné, aby je na sobě měly neustále. Například chvíli po venčení by fena mohla zůstat bez kalhotek, aby se sama očistila.

Kalhotky na hárání

        Pokud vaše fenka pošpiní koberec či nábytek, okamžitě skvrnu vyčistěte. Feny mají potřebu po sobě „uklízet" a to někdy tak důkladně, že skvrnu (například z koberce nebo z peřin) vykoušou. Špinění během říje lze zabránit také injekcemi, o tom se poraďte s veterinářem.

 

       Další možností může být i kastrace. Pokud v budoucnu neplánujete štěňátka, je vhodné nechat fenu vykastrovat co nejdříve. U nekastrovaných fen, které nikdy nebyly březí, je zvýšené riziko rakoviny mléčných žláz a dělohy. Kastrace je nevratná, pokud svou fenku necháte vykastrovat, zbavíte se tak pravidelné říje, ale fena již nikdy nebude moci mít štěňata.

 

Období říje:

1) PROESTRUS - období před říjí

2) ESTRUS - období říje

3) METESTRUS - období po říji

4) ANESTRUS - období klidu

      Většina fen je svolná k páření až druhý týden hárání, kdy se krvavý výtok mění na slámově žlutý. Pokud se vaše fenka spářila se psem již první týden, je možné, že k oplození došlo. Březost se dá zjistit asi 24. den ultrazvukem. 

     Porod hárání nijak neovlivní. Pokud Vám hárá 2x do roku, tak bude ve stejných intervalech hárat i po porodu.
P1020980 - Kopie.JPG
SIAMON chovatelská stanice
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one