Autor stránek

Autor stránek

Dobrý den jmenuji se Světlana Raabová a miluji všechny dlouhosrsté jezevčíky.
148.gif.png
    Zkoušky jsou pro jezevčíky standardy důležité. Ten kdo si neví rady jak cvičit na zkoušky může se s důvěrou obrátit na pomoc. V podhůří Šumavy žije velice sympatický pán, který poradí a pomůže co jen v jeho silách bude....

   Kontaktujte pana Vocha...tel:+420 722 544 984

                                          email: irluka@seznam.cz

 

              Povrchová tečkovitá keratitida

            Onemocnění vyskytující se u dlouhosrstých jezevčíků a postihující jedno nebo obě oči. Na rohovce je velké množství malých, fluoresceinem obarvitelných bílých teček.  Příčina onemocnění není známa, předpokládá se, že se jedná o imunitně zprostředkované onemocnění. Terapie je lokální.

                             Pannus

Panus (chronický povrchový zánět rohovky) je onemocnění, které se vyskytuje převážně u německých a belgických ovčáků a jejich kříženců. Další plemena s dispozicí k tomuto onemocnění jsou jezevčíci, pudlové, greyhoundi a sibiřští haskové.

Příčina onemocnění není zatím zcela objasněna, předpokládá se rodinná a plemenná predispozice. Dědičnost onemocnění se však jeví velmi nízká. Mezi další faktory onemocnění patří i autoimunitní reakce, kdy vzniká přecitlivělost na bílkoviny rohovky. Mezi nespecifické faktory, které podporují vznik onemocnění patří i UV záření a nadmořská výška.

           Onemocnění se většinou projevuje u psů v rozmezí 3 - 5 let, občas i později. Ve většině případů jsou postiženy obě oči. Rozlišujeme dvě formy onemocnění - u mladších psů je panus charakterizován výskytem velkého množství cév a granulační tkáně s velmi rychlým rozvojem. U starších psů se většinou diagnostikuje hlavně velké množství pigmentu v rohovce. Nástup i průběh jsou pomalejší. Onemocnění není  bolestivé a není spojené s výtokem z oka.

            Onemocnění nelze vyléčit, lze jen ovlivňovat  a kontrolovat jeho průběh. Terapie je doživotní a spočívá v přechodné aplikaci kortikosteroidů ve formě masti nebo kapek a v aplikaci cyklosporinu A (opět ve formě kapek nebo masti). Pokud majitel ošetřuje oči pravidelně, nedochází často k výraznému zhoršení.

         Při výrazné pigmentaci, která může postihnout téměř celou plochu rohovky a pokud pejsek nereaguje na lokální terapii, je možné chirurgicky odstranit povrchovou vrstvu rohovky (lamelární keratektomie).

         Povrchová pigmentózní keratitida (zánět     rohovky)

       Povrchová pigmentózní keratitida - zánět rohovky je onemocnění, které se vyskytuje zejména u pekinézů, shi-tzu, bostonských teriérů, francouzských buldočků a ostatních brachycefalických plemen.

       Při onemocnění dochází k ukládání pigmentu v epitelu rohovky. Okrsky pigmentu se nalézají v centru rohovky. Obvykle ukládání pigmentu začíná ve vnitřním koutku a postupuje směrem centrálně, v některých případech může být pigment přítomen v epitelu celé plochy rohovky.

       Mezi vyvolávající faktory patří distichiáza (řasa vyrůstající z hrany víčka), velké nosní záhyby, velká víčková štěrbina. Velká víčková štěrbina v kombinaci s prominující oční koulí a tím ztížené mrkání vyúsťuje v nedostatečnou distribuci slzného filmu po povrchu rohovky, kde se tak vytvářejí suchá místa a to hlavně v centrální části rohovky. Tato místa jsou pak predispozicí pro ukládání pigmentu.

     Terapeuticky je nutné odstranit vyvolávající příčinu. Pigmentaci je možné zredukovat cyklosporinovými kapkami a podáváním umělých slz.

        Povrchová ulcerativní keratitida (zánět rohovky  s přítomností vředu)

             Jedná se o poměrně časté onemocnění u psů a koček. Rohovka je poškozená a při obarvení fluoresceinem dojde k zvýraznění defektu. Terapie je lokální a spočívá v aplikaci antibiotických kapek.

      Recidivující (opakující se) povrchové vředy (boxer ulcer)

             Onemocnění se vyskytuje nejčastěji u zvířat ve středním a starším věku. Mezi predisponovaná plemena patří německý boxer, samojed, ale výskyt je možný u jakéhokoliv plemene.  Onemocnění může postihnout jedno nebo obě oči. Časné stadium je charakterizováno bolestivostí, výtokem a přivíráním víček. Na rohovce je znatelný defekt o různé velikosti, který je překrytým uvolněným epitelem, který se dá v lokální anestezii snadno odstranit. Rohovka je edematická s přítomností cév. Terapie je zpočátku lokální, pokud však nedochází k hojení defektu, je nutné chirurgické ošetření rohovky.


                  Melting vřed

               Jedná se o komplikaci hlubokého vředu rohovky, kdy výrazná kolagenázová a proteázová aktivita způsobuje rychlé poškození rohovky. K vzniku meeting vředu může dojí i za méně než 24 hodin. Proces často vede ke vzniku descemetokele (obnažení Descementovy membrány, která se může vyklenout dopředu v podobě lesklého puchýřku do úrovně rohovky nebo i nad ní) popř. až k perforaci rohovky (protržení Descementovy membrány a odtok komorového moku)
Meeting vřed se vyskytuje často u brachycefalických plemen, jako je pekingský palácový psík, francouzský buldoček, mops apod. Při onemocnění je možné často izolovat bakterii Pseudomonas aeruginosa. Onemocnění je akutní a je nutný rychlý zásah.
Terapie je u většiny případů chirurgická.


         Degenerativní onemocnění

                           Lipidová degenerace

                 Vyskytuje se buď na jednom nebo obou očích, často následuje po zhojeném rohovkovém vředu. Méně často může být spojená s metabolickými onemocněními jako jsou hypercholesterolémie a hyperlipémie.
Postižené oči jsou obvykle bez klinických příznaků, pouze na rohovce je zřetelná opacita  ve formě „drobných jehliček" (ohraničený zákal rohovky). Opacita se nalézá pod povrchovým epitelem a nelze ji obarvit fluoresceinem. Histologicky se jedná o depozita cholesterolu, tuků a mastných kyselin. Při výskytu tohoto onemocnění je vhodné provést vyšetření krve na činnost štítné žlázy, která může být snížená, popř. vyšetření lipidového profilu pacienta (zvýšená hladina cholesterolu v krvi).
Protože nedochází k ovlivnění zraku pacienta onemocnění se neléčí. Je možné provést povrchovou lamelární keratektomii (chirurgické odstranění povrchových vrstev rohovky), během několika týdnů však dochází k opětovnému výskytu opacity na témže místě. Pokud je u pacienta diagnostikována snížená činnost štítné žlázy, je možné onemocnění ovlivnit medikamentózně. Zvýšenou hladinu cholesterolu je možné ovlivnit dietetickými opatřeními.

                         Kalciová degenerace

            Onemocnění se nevyskytuje zdaleka tak často, jako předchozí lipidová degenerace rohovky. Onemocnění může být spojeno s výskytem celkové hyperkalcémie, hypervitaminózy D, chronické urémie (přítomné při chronickém selhání ledvin) a chronické uveitidě (zánět duhovky). U psů je nejběžnější příčínou chronická ulcerativní keratitida (zánětlivé onemocnění rohovky s přítomností vředu), expoziční keratitida a depozita kalciumkarbonátu a kalciumfosfátů po chirurgickém řešení suchého oka transpozicí vývodu slinné žlázy ze sliznice dutiny ústní do spojivkového vaku.
Ve středu rohovky se vyskytuje povrchové šedobílé zakalení rohovky.
Terapie může být chirurgická, popř. lokální. Opětovný výskyt po chirurgické terapii je však častý.

Převzato od:Autor článku MVDr. Barbara Lenská   © 2007 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

SIAMON chovatelská stanice
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one